http://logiba.com/
Yükleniyor...

Dış Aydınlatmalar Akıllı Olursa

Geceleri araç sürdüğümüz yollar, yalnız veya birlikte yürüdüğümüz yaya yolları, kaldırımlar ve şehrin ortak alanları sokak lambaları tarafından aydınlatılır. Sokak aydınlatmaları, mahallemizin, şehir merkezlerinin gece daha güvenli olmasını sağlıyor.
21 Şubat 2018 Çarşamba
Teknoloji
Dış Aydınlatmalar Akıllı Olursa

 

Dış Aydınlatmalar Akıllı Olursa

Geceleri araç sürdüğümüz yollar, yalnız veya birlikte yürüdüğümüz yaya yolları, kaldırımlar ve şehrin ortak alanları sokak lambaları tarafından aydınlatılır. Sokak aydınlatmaları, mahallemizin, şehir merkezlerinin, iş merkezlerinin ve kamu alanlarının gece daha güvenli olmasını sağlıyor. Biz bireyler olarak bu çağdaş hizmetlerden faydalanıyor olmamıza rağmen çoğu zaman bunun farkına varmayız.
Dış aydınlatma sistemlerinin yönetim ve kontrolu son yıllarda bir hayli değişikliğe uğradı. Geleneksel sistemde aydınlatma ekipleri arızalanmış lamba noktalarını sokaklar boyunca takip ederlerdi. Klasik harita ve proje dosyaları aydınlatma tesisatlarının bakım ve yönetimi için kullanılırdı. Aydınlatma  tesisatının enerji tüketimi genellikle sadece tahmin edilebilirdi. Şehir ve belediye yetkilileri için maliyetleri azaltmak ve yol/alan güvenliğini arttırmak adına sokak ve yol aydınlatmaları hedef haline geldi.

akilli dis aydinlatmalar

Akıllı şehirler için ilk adım, şehre ait bilgilerin toplanıp, doğru şekilde işlenmesi, yorumlanması, üretkenlik için tanımlanması ve kontrol edilecek hizmetlerle etkileşimini sağlamaktan başlıyor. Akıllı Şehir olmak isteyen şehir yönetimi ve belediyeler için gerçek mücadele, sokak aydınlatmalarında akıllı dış aydınlatma sistemi ve akıllı şebeke yönetiminden geçiyor.  Akıllı şehirlerde dış aydınlatma otomasyonunun kullanımı aşağıdaki faydaları sağlıyor.
Dış aydınlatma maliyeti düşerken verimlilik artıyor

1. İhtiyaca uygun aydınlatma imkanları ve seçenekleri ortaya çıkıyor
2. Azaltılmış elektrik enerji ihtiyacı ve CO2 emisyonları
3. Aydınlatma işletme yönetimi profesyonelleşiyor ve işletme verimliliği artıyor
4. Daha çağdaş ortam ve daha iyi hizmet alan mutlu insanlar

Bütün bu akıllı aydınlatmaların sağladığı faydaların, şehircilik, enerji harcama ve çevre üzerine doğrudan etkisi var. Ne yazık ki, LED aydınlatma hakkındaki bilgi ve ilgi, dış aydınlatma kontrol ve yönetim sistemleri için yeterince mevcut değil. Oysa LED sokak aydınlatmalarının faydalarını akıllı aydınlatma kontrol sistemleri ile ikiye katlanabilir. Bu bağlamda akıllı şehirlere başlangıç için pilot projeler olmalı, veriler toplanmalı, işlenmeli ve aydınlatma başta diğer hizmetlerle de etkileşmesi sağlanmalı. Sonuç olarak akıllı şehirler akıllı olsun diye değil, yukarıda bahsettiğim faydalardan en fazla istifade etmek için planlanmalı.

Geçtiğimiz günlerde okuduğum bir yazıdaki şu güzel önermeyi sizlerle paylaşmak istiyorum;

”Akıllı aydınlatmalar, akıllı şehirlerin sinir sitemini oluşturuyor.”

KAYNAK 
1.http://www.ledportali.com/dis-aydinlatmalar-akilli-olursa/

 

 

 

Kaynak : http://www.akillisebekeler.com/2016/12/12/bes-adimda-akilli-aydinlatma/ - See more at: http://logiba.com/blog/bes-adimda-akilli-aydinlatma#sthash.0mGJkeSN.dpuf