http://logiba.com/
Yükleniyor...

Gereksizse Söndür!

Kamusal Alanlarda Aydınlatma ve Enerji Tasarrufu ASAS: Akıllı Şehir Aydınlatma Sistemi, otopark, altgeçit, tünel, park ve bahçeler gibi pek çok farklı kamusal alanda aydınlatma kontrolünü üstlenen bir akıllı otomasyon sistemidir.
28 Ocak 2017 Cumartesi
Teknoloji
Gereksizse Söndür!

Bilindiği üzere askeriye, okul, işyeri gibi pek çok kapalı alanda, aydınlatmalarla alakalı tasarruf sağlamak üzere kullanılan, aşina olduğumuz bir kalıp vardır, ”Gereksizse Söndür”. Şimdilerde hareket sensörleri vasıtasıyla bu klişe büyük ölçüde gerçeklenmiş ve tasarrufun, insan kontrolünden çıkmasının ardından genel anlamda sağlandığı gözlemlenmiştir. Peki ya kamusal açık alanlar?

Bahsi geçen açık alanlar; park ve bahçeler, alt geçitler, tüneller, karayolları başta olmak üzere geniş bir tanım alanına girmektedir. Peki, bu tarz alanlarda “Gereksizse Söndür” mantığı nasıl işler? Bu, cevabı çok kolay bir soru, tıpkı kapalı alanlarda olduğu gibi, denetimin insan kontrolünden çıkarılması, bu probleme oldukça berrak ve verimli bir çözüm üretmektedir. Nasıl? İşte yine cevabı çok kolay olan bir soru daha, ASAS...
ASAS: Akıllı Şehir Aydınlatma Sistemi, otopark, altgeçit, tünel, park ve bahçeler gibi pek çok farklı kamusal alanda aydınlatma kontrolünü üstlenen bir akıllı otomasyon sistemidir.

Nasıl çalışır?
ASAS farklı çevresel parametreler eşliğinde anlık olarak veya programsal olarak aydınlatmanın şiddetine karar vererek bunu istenilen tüm aydınlatma malzemelerine uygulayıp enerji tasarrufunu sağlayabilir. Örneğin, çevredeki ışık şiddetini ölçüp, sistem yöneticisinin önceden belirleyip gerekli gördüğü durumlarda güncelleyip değiştirebileceği bazı taban parametrelerini de karar mekanizmasına dahil ederek bir sonuca varır, bu sayede hem enerji tasarrufu sağlanır hem de adaptif bir aydınlatma mekanizmasına sahip olunur. Elbette ki bu noktada ASAS çok farklı karar verme algoritmasına sahiptir, programsal olarak, sistem yöneticisinin, gerek gün doğumu veya gün batımı bazlı gerekse saat bazlı olarak tasarladığı bir programı(Uzaktan gönderme, güncelleme vb işlemler mevcuttur) ASAS’a icra ettirebilir, bu sayede karar verme algoritmasına hümanistik bir müdahalede bulunulabilir ve istenildiği zaman kontrol yazılımı ve kullanıcı arayüzü sayesinde güncellenebilir, ayrıca tüm bu parametreler neticesinde, her bir aydınlatma uzaktan izlenebilir, anlık ve sistemsel müdahaleler yapılabilir ve sonuçlar raporlar şeklinde alınıp, sistemin hataları da gözlemlenebilir.
ASAS, sadece aç/kapat işlemi yapmaz, farklı dimleme teknikleri sayesinde, her bir aydınlatma için ışık şiddetini ayarlayabilir (%30 kısılsın vb.). Ayrıca hareket sensörleri başta olmak üzere farklı türden sensörlerle ve dış cihazlardan gelen verilerle(aydınlık sensörü vb.) sistemin karar verme mekanizması güçlendirilip genişletilebilir.

 

                                                                                                    Abdurrahman Demir
                                                                                                                       Bilgisayar Mühendisi